Home Page » transcriptions » re_sergio

The information below has been extracted from the original Italian article contained in the 1939 Edition of the "Guida Generale Degli Italiani In Gran Bretagna". An English translation has been provided below the transcription. Please inform the Webmaster of any translation errors.

RE, CAV. DOTT. SERGIO

RE SERGIO nato a Torino il 27 maggio 1900 - Figlio dell'Avvocato Luigi e della Contessa Nelda Martini di Valle Aperta - si laureò in medicina a pieni voti presso l'Università di Torino nel 1923.

Prestò servizio militare durante la guerra nel 1918 al 1°. Regg. Granatieri - fu congedato nel 1919 - fu nominato Sotto Tenente medico nel 1923 e prestò servizio presso il 3°. Regg. Alpini a Torino dall'ottobre 1923 al Giugno 1924.

Nell'ottobre 1924 venne a Londra come medico residente allo ospedale Italiano, carica che ricopri per circa 2 anni. Rimase quindi a Londra ove esercita la professione di medico chirurgo. È socio dell'Unione Nazionale Ufficiali in Congedo. Iscritto al Fascio dal 1926, socio fondatore della Casa del Littorio. E' medico dell'Ambulatorio Fascista per bambini presso l'Ospedale Italiano e Consulente Medico presso il Consolato Italiano. E' inoltre Medico Fiduciario del Sindacato Obbligatorio Marittimo. Fu nominato Cavaliere della Corona d'Italia nel 1937. Si sposò in Italia nel 1933 ed ha un figlio di 3 anni.

Translation

SERGIO RE was born in Turin on 27th. May, 1900 - son of Avvocato Luigi and Countess Nelda Martini of Valle Aperta - he graduated in medicine with flying colors at the University of Turin in 1923.

He served during the war in 1918 with the 1°. Grenadiers Regiment - he was honorably discharged in 1919 - he was appointed Sub-Lieutenant doctor in 1923 and served at the 3° Alpini Regiment in Turin from October 1923 to June 1924.

In October 1924 was in London as a medical resident at the Italian Hospital, a position he filled for about 2 years. He remained in London where he prictised the profession of surgeon. he is a member of the National Union Officers on Leave. He joined the Fascio in 1926, he is founding partner of "Casa del Littorio". He is a doctor of the Fascist Surgery for children near the Italian Hospital and a medical advisor at the Italian Consulate. He is also Medical Trustee of the Union Maritime Trust. He was appointed a Knight of the Crown of Italy in 1937. He was married in Italy in 1933 and has a 3-year old son.